poniedziałek, 09 lipca 2012

Praktycznie wszystkie fora o tematyce pro ana są zamknięte dla przypadkowych czytelników. Aby uzyskać dostęp do wszystkich treści zawartych na forum, w szczególności dotyczy to prywatnych dzienniczków postępów odchudzania poszczególnych użytkowniczek, trzeba zostać przyjętym do grupy uprzywilejowanych użytkowników.

W jaki sposób kandydatki starające się o przyjęcie na forum pro ana są oceniane?

Najbardziej popularna metoda to założenie przez kandydatkę wątku powitalnego, w którym ta ma obowiązek odpowiedzieć na standardowy zestaw pytań:

 • waga (obecna, najniższa, najwyższa, docelowa),
 • inne dane t.j. wzrost, BMI, wiek,
 • czy kandydatka ma zdiagnozowane ED, ewentualnie jakie,
 • stosowane metody odchudzania,
 • adres prowadzonego bloga
 • czym dla kandydatki jest pro ana i/lub anoreksja i ED,
 • jakie są oczekiwania kandydatki wobec danego forum,
 • dlaczego kandydatka stara się o przyjęcie na to konkretne forum, a nie np. na forum Vitalii.

Dość często do wątku powitalnego dołączana jest ankieta, za pomocą której "stare" użytkowniczki głosują nad przyjęciem kandydatki w swoje szeregi.

Interesujące jest to, że ta sama odpowiedź na pytanie o stosunek do pro ana podana na różnych forach, może przesądzić o ciepłym przyjęciu w jednym miejscu, a w drugim spowodować automatyczne odrzucenie kandydatki. To pokazuje, że poszczególne społeczności pro ana różnią się w swojej filozofii. Np. są fora, na których w samym regulaminie forum pojawiają się określenia takie jak "pro ana", "Ana", "motylki", ale są też takie społeczności, które tego typu hasła z góry odrzucają, a nawet deklarują, że nie są "pro ana", mimo, że na swoich stronach umieszczają treści typowe dla pro ana.

Po spełnieniu wymogów dot. wątku powitalnego i przyjęciu do grupy "wtajemniczonych", dość często odbywa się swoista weryfikacja nowych użytkowniczek. Np. uzyskują one dostęp tylko do pewnej części forum, i aby zyskać pełny dostęp muszą napisać określoną liczbę postów.

Powszechnym zwyczajem panującym na forach pro ana jest regularne usuwanie z forum osób, które nie są wystarczająco aktywne, nie prowadzą na forum dzienniczków odchudzania, nie udzielają się w innych wątkach.

Poszczególne społeczności zgromadzone na różnych forach pro ana różnią się od siebie stosunkiem do kandydujących osób. Na jednych forach każda nowa osoba jest witana dość ciepło i życzliwie - np. w wątkach powitalnych "stare" użytkowniczki wyłapują wspólne z kandydatką zainteresowania (typu muzyka czy książki) czy okoliczności życiowe (sytuacje rodzinne, kierunek studiów, historie z leczeniem ED). Są także takie fora, na których każda nowa osoba jest traktowana podejrzliwie, z dystansem, a nie raz wręcz otwartą wrogością - możliwe, że jest to taki test, czy "nowa" jest dostatecznie twarda i nie ugnie się pod wpływem ostrego traktowania.

Inne obserwacje z wątków rekrutacyjnych na forach pro ana:

 1. powodem odrzucenia kandydatki bywa niska waga ("stare" użytkowniczki deklarują troskę o zdrowie "nowej" oraz niechęć do brania odpowiedzialności za zdrowie takiej osoby),
 2. powodem odrzucenia bywa także przyznanie się do leczenia psychiatrycznego,
 3. inny powód odrzucenia niektórych kandydatur jest zbyt niski wiek.

I na koniec pytanie: czemu mają służyć tak restrykcyjne zasady przyjmowania na forum nowych użytkowniczek?

Same forumowiczki deklarują, że chodzi im o zapewnienie sobie maksymalnej prywatności (spotkałam się z wyrażanymi wprost obawami, że mógłby ich forum czytać ktoś z rodziny).

Inne podawane wyjaśnienie to utrudnienie dostępu dla osób, które nie byłyby systematyczne, nie są dostatecznie zaangażowane w "sprawę" i nie rokują jako wartościowe forumowiczki.

Moim zdaniem jest także trzeci powód, o którym na żadnym forum nie pisze się wprost, ale można wyczytać go między wierszami. Chodzi o utrzymanie wyjątkowości danej grupy. Świadczą o tym np. takie wypowiedzi, które można znaleźć w wątkach powitalnych:

Moim zdaniem nie nadajesz się tutaj. Nie traktujesz Any poważnie. To nie my wybieramy Anę, to Ona wybiera nas!

Przecież gdyby dana społeczność była dostępna dla wszystkich pragnących szybko schudnąć, straciłaby część swojego uroku. 

Tagi: forum pro ana
11:31, anty_pro_ana , pro ana
Link Komentarze (12) »
środa, 04 lipca 2012

Bez zbędnych wstępów:

 

#1 Zapobieganie anoreksji. Czy to jest możliwe?

Pomijając błędy merytoryczne (jak np. stwierdzenie, że 40 lat temu anoreksji nie było) i kfiatki takie, jak dzielenie chorób psychicznych na choroby ludzi "normalnych" i "nienormalnych" ten artykuł trafia na moją listę dzięki temu fragmentowi:

Anorektyczkami mogą zostać te młode dziewczyny, które chcą się podobać swoim kolegom ze szkoły. Zupełnie niedoświadczonym, albo bardzo mało doświadczonym seksualnie młodzieńcom. Bardzo chuda sylwetka jest dowodem, że dziewczyna nie jest w ciąży. Smukła sylwetka może być też uważana przez chłopaka, podświadomie, za substytut dowodu dziewictwa. Bardzo chude dziewczyny podobają się bardzo młodym facetom. Potem ta sama dziewczyna podoba mu się, jako żona, gdy przytyje. Szczególnie, gdy dzieje się to za jego sprawą. Żona po urodzeniu dziecka powinna nieco schudnąć, ale również bez przesady. Swoimi kobiecymi kształtami będzie nieco odstraszała młodych napalonych facetów, a to mężowi będzie się podobać. To jest najbardziej prawdopodobny, ponieważ najprostszy, schemat psychobiologiczny. Młody samiec chce zapłodnić chudą (niezapłodnioną samicę), a potem chce pilnować swojej zdobyczy.

 

#2 Co to jest PRO ANA? Dowiedz się, dlaczego ten ruch jest bardzo szkodliwy!

Co to jest PRO ANA? Dowiedz się, dlaczego ten ruch jest bardzo szkodliwy!

http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/psychologia/co-to-jest-pro-ana-dowiedz-sie-dlaczego-ten-ruch-jest-bardzo-szkodliwy,94_36661.html

Artykuł zaczyna się następująco:

Anorektyczki wreszcie mają miejsce, gdzie mogą dowiedzieć się więcej o innych dziewczynach, które nie potrafią przestać się odchudzać. Wystarczy, że odwiedzą oficjalną stronę ruchu PRO ANA, która przekonuje że anoreksja to nie choroba, a świadomy wybór takie stylu życia. Mówimy wszystko na temat organizacji PRO ANA.

http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/psychologia/co-to-jest-pro-ana-dowiedz-sie-dlaczego-ten-ruch-jest-bardzo-szkodliwy,94_36661.html

Anorektyczki wreszcie mają miejsce, gdzie mogą dowiedzieć się więcej o innych dziewczynach, które nie potrafią przestać się odchudzać. Wystarczy, że odwiedzą oficjalną stronę ruchu PRO ANA, która przekonuje że anoreksja to nie choroba, a świadomy wybór takie stylu życia. Mówimy wszystko na temat organizacji PRO ANA.

Zatem zdaniem autora tego tekstu pro ana to organizacja, która ma oficjalną stronę. Co jest oczywistą bzdurą. Dalej czytamy:

Pro ana ma również swoją filozofię życia. Trzeba między innymi uprawiać trzy godziny aerobiku dziennie, podnosić ciężary, uprawiać spinning, a na sam koniec jogging.

Fakt faktem, że sporo "motylków" biega. Ale z podnoszeniem ciężarów w ich wykonaniu jeszcze się nie spotkałam.

 

#3 Sekta anorektyczek działa w sieci

O tym artykule już pisałam na blogu, więc nie będę się powtarzać.

 

BONUS:

#4 QUIZ - Jak rozpoznać pro-anę?

Pytań jest tylko 5, ale w zjawiskowy sposób sprowadzają problem pro ana na dno. A może na mieliznę?

 

A może Czytelnicy znają podobne teksty i zechcą się podzielić?

Co to jest PRO ANA? Dowiedz się, dlaczego ten ruch jest bardzo szkodliwy!

http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/psychologia/co-to-jest-pro-ana-dowiedz-sie-dlaczego-ten-ruch-jest-bardzo-szkodliwy,94_36661.htmlTerapia anoreksji, bulimii