niedziela, 07 grudnia 2008

Próba odpowiedzi na to pytanie często pojawia się na stronach pro ana, w moim odczuciu jako swojego rodzaju zabieg obronny na zasadzie „nie mamy anoreksji, więc nie wymagamy leczenia”. Trzeba zachować granicę między pro-aną a anoreksją... Część zainteresowanych przyznaje, że taka granica nie istnieje, część wierzy, że pro ana to tylko i wyłącznie sposób na szybkie schudnięcie (Nie mam innego wyjścia jak ana... bo to taka przyspieszona dieta... a mi brak już cierpliwości...). Anoreksja jako szybka dieta? Brzmi cokolwiek absurdalnie, niestety wiele dziewczyn wierzy, że możliwe jest zachorowanie na anoreksję, szybkie uzyskanie upragnionej niskiej wagi, a potem wszystko jakoś się ułoży. Są też takie dziewczyny, które mają świadomość czym jest anoreksja. I nie mają nic przeciw temu, żeby zachorować, bo gdy osiągną upragnione 45 kg zawsze będzie można wyznaczyć cel następny - 38 kg. I życie znowu nabierze sensu.

Pro ana jest czasem nazywana sektą. W moim odczuciu pro ana bardziej przypomina grupę wsparcia. Dziewczyny odchudzające się, głodujące, wymiotujące, oszukujące rodziców wspierają się wzajemnie w swej misji. Każdy z blogów pro ana zawiera kilka - kilkanaście linków do blogów o podobnej tematyce, nieustannie pojawiają się prośby o komentarze do wpisów na blogu, podziękowania za okazane wsparcie, wzajemne motywowanie się do dalszego odchudzania. Nigdzie nie znalazłam wyrażonej wprost zachęty do przyłączenia się do tej wspólnoty. Z drugiej strony wyobrażam sobie, że dla niektórych osób taka wizja może być kusząca. Bo inne motylki, jak nazywają siebie dziewczyny żyjące wg zasad pro ana, tworzą zwarty front, rozumieją co to znaczy dążenie do ideału i znają tysiące sposobów jak oszukać rodziców, własny organizm, przyjaciół. Potrzeba akceptacji bywa niestety silniejsza od instynktu samozachowawczego i zdrowego rozsądku.

Wszystkie fragmenty pisane kursywą są autentycznymi cytatami z blogów i forów pro ana.

12:52, anty_pro_ana , pro ana
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 grudnia 2008

Kilka powodów dla których warto być chudą:

  • Jesteś idealna
  • Wszyscy ci zazdroszczą
  • Chudsza = lepsza
  • Wraz z ubytkiem wagi wzrasta pewność siebie
  • Ludzie mają cię za perfekcjonistkę, bez jednego włoska na bluzce, albo pyłku po cieniu do powiek na policzku
  • Ludzie patrzą na ciebie inaczej. I lepiej oceniają. Zdecydowanie!
  • Nie tracisz czasu na zarcie

Przytoczone przeze mnie punkty są jednym ze stałych elementów pojawiających się na blogach pro ana. Kompletna lista zawiera 40 powodów, dla których warto być chudą. Nie będę przytaczać jej w całości, gdyż nie mam zamiaru powielać i propagować tego typu zachęty do odchudzania. Z każdym z tych punktów można polemizować - uogólnienia, przekłamania, fałszywy obraz rzeczywistości wykreowany przez osoby, które mają zaburzony wizerunek samych siebie. Bo niby dlaczego chudsza oznacza lepsza? Czy waga jest jednym jedynym sposobem ocenienia jak wartościowy może być człowiek?

Prawdobodobnie wiele osób czytając cytowane przeze mnie powody, dla których warto być chudą, uzna, że jest to jakaś kompletna bzdura. Problem polega na tym, że dostęp do tego typu tekstów mają również osoby o niskiej samoocenie, szukające wsparcia, celu, do którego mogłyby dążyć. Bycie idealnym brzmi pięknie, a skoro odchudzanie się w stylu pro ana jest metodą osiągnięcia ideału... Szkoda, że na stronach pro ana rzadko kiedy się wspomina, że droga ta często kończy się w szpitalu psychiatrycznym lub na cmentarzu.

11:42, anty_pro_ana , Cytaty
Link Komentarze (1) »
piątek, 05 grudnia 2008

Napisanie pierwszej notki na blogu jest chyba rzeczą najtrudniejszą. Niemniej jednak czuję, że tematyka, którą mam zamiar poruszyć wymaga wprowadzenia.

Cóż to jest "pro ana"? Ana jest skrótem od anoreksji, zatem cały zwrot można tłumaczyć jako "za anoreksją". Jest to styl życia, filozofia, trend, której głównym mottem jest odchudzanie się za wszelką cenę, włącznie z utratą życia na skutek niedożywienia.

Anoreksja, zwana pieszczotliwie aną jest chorobą szeroko znaną, nie ma potrzeby przytaczać definicji. Wspomnę tu tylko o kilku aspektach tej choroby. Osoby chore na anoreksję mają wypaczony obraz własnego ciała. Skutkiem choroby jest dramatyczna utrata masy ciała, którą widać przysłowiowym gołym okiem, natomiast główny problem kryje się w głowie. Anorektyczka o BMI około 15-16 patrząc na siebie w lustrze widzi zwały tłuszczu. Anoreksja jest zazwyczaj wynikiem pragnienia uzyskania kontroli nad własnym życiem, a odchudzanie i głodzenie się daje pozór kontroli nad własnym ciałem. Osoby cierpiące na anoreksję bardzo często są perfekcjonistami, a prowadzona przez nie głodówka drogą do osiągnięcia perfekcji w tej jednej dziedzinie - własnej wagi.

Pro ana nie jest równoznaczna z anoreksją. Pro ana to styl życia oparty na anoreksji - dążenie do uzyskania kontroli nad własnym ciałem, dążenie do perfekcji za cenę własnego zdrowia. Nastoletnie dziewczyny, których głównie dotyczy ten problem, marzą o zachorowaniu na anoreksję, bo wydaje im się, że dzięki temu będą piękniejsze, szczęśliwsze i podziwiane. Pro ana to trend obecny przede wszystkim w sieci, głównie ze względu łatwość dostępu do Internetu i złudne poczucie anonimowości. Polecam uwadze dwa artykuły: Pro-ana w sieci – moda, czy choroba? oraz Anorican Beauty opisujące problem pro ana.

Kiedy kilka tygodni temu zaczęłam badanie zjawiska pro ana w polskim internecie, nie mogłam uwierzyć jak wielki jest to problem. W sieci istnieje tysiące blogów i forów dyskusyjnych o tej tematyce, a na palcach jednej ręki można policzyć strony promujące walkę z anoreksją i pro ana.

Obecnie na zachodzie prowadzone są różnorodne działania mające na celu walkę z promowaniem anoreksji - w Hiszpanii zamykane są strony internetowe typu pro ana, we Francji wprowadzono ustawę zakazującej promowanie skrajnej chudości, we Włoszech, Hiszpanii i innych krajach wprowadzono przepisy dotyczące minimalnego BMI (Body Mass Index) jaki mogą mieć modelki, w Stanach Zjednoczonych portal Yahoo zamknął ponad 100 stron internetowych o  tematyce pro ana.

Na tym blogu mam zamiar pokazać jak wielka jest skala problemu pro ana, a także jakie działania przeciwko temu zjawisku są w Polsce i na świecie podejmowane.

20:23, anty_pro_ana , O blogu
Link Komentarze (4) »
1 ... 21 , 22 , 23 , 24 , 25
 
Terapia anoreksji, bulimii